Eski Turk Edebiyati Nazim Sekilleri Ve Aruz PDF Books

Download Eski Turk Edebiyati Nazim Sekilleri Ve Aruz PDF books. Access full book title Eski T Rk Edebiyati Nazim Sekilleri Ve Aruz by Halük İpekten, the book also available in format PDF, EPUB, and Mobi Format, to read online books or download Eski Turk Edebiyati Nazim Sekilleri Ve Aruz full books, Click Get Books for free access, and save it on your Kindle device, PC, phones or tablets.

Eski T Rk Edebiyati Nazim Sekilleri Ve Aruz

Eski Turk Edebiyati Nazim Sekilleri Ve Aruz
Author: Halük İpekten
Publisher:
ISBN: 9789759953539
Size: 43.51 MB
Format: PDF, ePub
View: 6894
Get Books


Eski Türk Edebiyati Nazim Sekilleri ve Aruz
Language: un
Pages: 368
Authors: Halük İpekten
Categories: Turkish language
Type: BOOK - Published: 2013-09-01 - Publisher:
Books about Eski Türk Edebiyati Nazim Sekilleri ve Aruz
Eski Türk edebiyatı
Language: un
Pages: 337
Authors: Halûk İpekten
Categories: Divan şiiri
Type: BOOK - Published: 1994 - Publisher:
Books about Eski Türk edebiyatı
Eski Türk edebiyatı
Language: un
Pages:
Authors: Halük İpekten
Categories: Turkish language
Type: BOOK - Published: - Publisher:
Books about Eski Türk edebiyatı
Eski Türk edebiyatı
Language: un
Pages:
Authors: Haluk İpekten
Categories: Divan şiiri - Aruz vezni - İnceleme
Type: BOOK - Published: 1989 - Publisher:
Books about Eski Türk edebiyatı
Eski Türk edebiyatı
Language: un
Pages: 343
Authors: Halûk İpekten
Categories: Turkish literature
Type: BOOK - Published: 1997 - Publisher:
Books about Eski Türk edebiyatı
Lobgedichte und andere Gedichte des osmanischen Dichters Keşfī (m. 1538–9)
Language: de
Pages: 402
Authors: Hülya Çelik
Categories: Fiction
Type: BOOK - Published: 2019-08-12 - Publisher: Vandenhoeck & Ruprecht
Hulya Celik untersucht das Leben und einen Teil des Werkes des osmanischen Dichters Kesfi (gest. 1538–9) mithilfe von Informationen aus Dichterbiographien, den Werken des Dichters selbst, Archivdokumenten und anderen Primarquellen des 16. Jahrhunderts. Ein wichtiger Teil ihrer Arbeit widmet sich der Dichtung Kesfis und bearbeitet insgesamt 105 Gedichte. Dabei handelt es sich zum Großteil um Lobgedichte (Qasiden), aber auch um Strophengedichte und Chronogramme, die sich in der einzigen bisher bekannten Handschrift der Gedichtsammlung Kesfis befinden. Dieser Band beinhaltet eine Edition der Gedichte und geht tiefgehend auf deren technische Eigenschaften, Sprache und Stil ein. Hinsichtlich des Stils der Gedichte untersucht die Autorin die rhetorischen Elemente und veranschaulicht diese mit Gedichtpassagen. Hulya Celik investigates the life and work of the Ottoman poet Kesfi (d. 1538–9), focusing on the poet’s origin, writing career, social life and literary milieu. A large part of the book is devoted to Kesfi’s poetry and comprises a study of 105 poems in total, mainly eulogies (qasides) but also a few strophic poems and chronograms. In order to adequately address the question of Kesfi’s poetic talent (that his contemporaries doubted he possessed), Kesfi’s eulogies are compared with those of some prominent Ottoman poets of his time, who are regarded
Dinî tasavvufî Türk edebiyatı
Language: tr
Pages: 680
Authors: Abdurrahman Güzel
Categories: Din kavramı
Type: BOOK - Published: 1999 - Publisher: Akcag
Sufi literature; Turkey; history and criticism.
Zîver ve Divanı
Language: tr
Pages: 600
Authors: Hasan Kaplan
Categories: Din kavramı
Type: BOOK - Published: 2019-10-28 - Publisher: DBY Yayınları
Türk kültür tarihinin en uzun devresini oluşturan Osmanlı Devleti döneminden günümüze pek çok kültür ürünü eser kalmıştır. Bunlar içerisinde, üç kıtaya hükmeden imparatorluk insanının duygu ve düşünce dünyasını yansıtan şiirler ve bu şiirlerin toplandığı divanlar önemli bir yer tutmaktadır. Divan edebiyatı sahasında yapılan çalışmalar daha çok bu divanların yayımlanması ve farklı yönlerden incelenmesi, biyografi, edebiyat tarihi ve esere dönük çalışmalar şeklinde bir çizgi göstermektedir. Bu kitap, henüz üzerine akademik bir çalışma yapılmayan İstanbullu İbrahim Zîver’e ve onun Divan’ına dairdir. Sebk-i Hindî şairleri arasında değerlendirilebilecek olan Zîver, 18. yüzyılın başında doğmuştur. Anadolu kaleminde memurluk ve vefatına yakın kadılık yapan şair, 1761’de hayatını kaybetmiştir. Bu çalışmada Zîver’in hayatı, edebî şahsiyeti, üslubu ve dili incelenmiştir. Şairin şiirleri nazım şekilleri, vezin ve kafiye-redif bakımından değerlendirilmiştir. Üç nüshadan hareketle tenkitli metni ortaya konan Divan’ın kelimeler dizini çalışmanın sonuna eklenmiştir. Tam bir Türk edebiyat tarihi ancak kütüphanelerin raflarında bizi bekleyen eserlerin gün ışığına çıkarılıp ilmî yayımının yapılmasıyla yazılabilecektir. Amacımız Türk edebiyat tarihine katkı sunmaktır. Bu amaçla hazırladığımız kitabın divan edebiyatına bir ziver olması ve ehlince istifade edilmesi dileğimizdir.
Klasik Türk şiirinde anlam dünyası
Language: tr
Pages: 314
Authors: Metin Akkuş
Categories: Turkish poetry
Type: BOOK - Published: 2006 - Publisher:
Books about Klasik Türk şiirinde anlam dünyası
FİLİBELİ VECDÎ ve DÎVÂN’I
Language: tr
Pages:
Authors: FİLİBELİ VECDÎ
Categories: Turkish poetry
Type: BOOK - Published: - Publisher:
FİLİBELİ VECDÎ ve DÎVÂN’I adlı bu çalışmada, Vecdî’nin hayatı ve edebî kişiliği üzerinde durulmuş, Divanı’ı günümüz Türkçesine aktarılarak Türk edebiyatındaki yeri belirlenmeğe çalışılmıştır.