Imparatorluktan Ulus Devlete Turk Inkilap Tarihi PDF Books

Download Imparatorluktan Ulus Devlete Turk Inkilap Tarihi PDF books. Access full book title Mparatorluktan Ulus Devlete T Rk Nk Lap Tarihi by , the book also available in format PDF, EPUB, and Mobi Format, to read online books or download Imparatorluktan Ulus Devlete Turk Inkilap Tarihi full books, Click Get Books for free access, and save it on your Kindle device, PC, phones or tablets.

Mparatorluktan Ulus Devlete T Rk Nk Lap Tarihi

Imparatorluktan Ulus Devlete Turk Inkilap Tarihi
Author:
Publisher:
ISBN: 9786053185949
Size: 23.47 MB
Format: PDF, ePub, Docs
View: 1978
Get Books


İmparatorluktan ulus devlete Türk İnkılap tarihi
Language: un
Pages: 384
Authors:
Categories: History
Type: BOOK - Published: 2016 - Publisher:
Books about İmparatorluktan ulus devlete Türk İnkılap tarihi
İmparatorluktan ulus devlete Türk inkılâp tarihi
Language: un
Pages: 398
Authors:
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 2007 - Publisher:
Books about İmparatorluktan ulus devlete Türk inkılâp tarihi
İmparatorluktan Ulus Devlete Türkiye Tarihi (1789-1993)
Language: un
Pages: 224
Authors: Eray Yılmaz
Categories: History
Type: BOOK - Published: 2020-11-04 - Publisher: Feylesof Kitap
Modernleşen Türkiye’nin tarihini sade ve anlaşılır bir dille okumak isteyenler için… “Bugün Türkiye’nin, Ortadoğu’nun ve dahası dünyanın önde gelen iki temel sorunu olduğunu söylemek sanırız ki bir indirgeme olmayacaktır. Bu iki temel sorundan birincisi iktisadi sorun, ikincisi ise kimlik sorunu biçiminde görülebilir. Türkiye’nin bugün karşı karşıya kaldığı iki temel sorundan birisini meydana getiren iktisadi sorunlar içinde, üretimden tüketime, zenginliğin paylaşımından çevre sorunlarına kadar birçok unsur tartışılabilir. Bu kitabın hedefi, iki yüzyılı aşkın tarihsel derinliği içinde küresel ve bölgesel düzeyde siyasi gelişmelerin, iktisadi gelişmelerle yakın ilişkisini kuşbakışı bir biçimde gözlemek ve bu ilişkiye işaret etmektir. İkinci temel sorun kabul edilen kimlik sorunu veya çatışmaları ise dini kimlikten etnik kimliğe, ulusal kimlikten cinsel kimliğe varıncaya kadar birçok sorunu içinde taşımaktadır. Bu kitabın hedefi, imparatorluktan ulus devletler çağına geçilirken yaşanan tartışmaları, çatışmaları bir ölçüde ortaya koyabilmek, ulusal kimlik politikalarını bir ölçüde tartışabilmektir” (kitaptan).
İmparatorluktan ulus-devlete Türk milliyetçiliği
Language: tr
Pages: 422
Authors: Füsun Üstel
Categories: Nation-state
Type: BOOK - Published: 1997 - Publisher:
Nationalism; Turkey; history.
Türk kadını siyaset sahnesinde
Language: tr
Pages: 144
Authors: Zübeyde Terzioğlu
Categories: Women
Type: BOOK - Published: 2010 - Publisher:
Books about Türk kadını siyaset sahnesinde
Millî mücadele Kahramanı Giresunlu Osman Ağa
Language: tr
Pages: 399
Authors: Süleyman Beyoğlu
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 2009 - Publisher:
Books about Millî mücadele Kahramanı Giresunlu Osman Ağa
Nutku anlamak
Language: tr
Pages: 464
Authors: Yrd. Doç. Dr. Murat KÖYLÜ
Categories: History
Type: BOOK - Published: 2019-10-24 - Publisher: Hiperlink eğit.ilet.yay.san.tic.ve ltd.sti.
Kısa yaşamı boyunca binlerce yıllık kültürü hafızasında barındıran, tarihin gördüğü en büyük asker ve kahraman, devlet adamı, gerçek bir lider olarak Türk Milleti’ne “ATA” olma sıfatını sonuna kadar hakeden Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK, mücadele yaşamının sadece bir bölümünü ele aldığı “NUTUK” adlı eseri, elbette sadece bizler için değil gelecek tüm nesillerin okuyup anlamaya çalışacağı bir büyük başyapıt olarak tarih sayfalarında hak ettiği yeri almıştır. Nutuk’u okumaya başladığınızda iki farklı duygu hissedersiniz. Birincisi, yaşananların kaleme alındığı bir dokümandan ziyade, yazılan her satırın sanki yazılmadan çok önce detaylı bir şekilde kurgulandığı ve her aşaması adım adım uygulamaya konulduğudur.Farklı bir diğer açıdan baktığınızda,düşünülen ve uygulamaya geçirilen her adımın “neden ve niçinlerine” cevap aramaya çalışan, sanki bir özeleştiri ve hesap verme saikiyle hareket edilmiş tarihi bir belge olduğudur. Daha gerçekçi bir yaklaşımla Nutuk, Mustafa Kemal, Samsun’a çıktığında kendi ifadesiyle “daha İstanbul’dan çıkmadan önce düşündüğümüz ve Samsun’da Anadolu topraklarına ayak basar basmaz uygulamaya başladığımız karar…” dediği “ULUS EGEMENLİĞİNE DAYANAN, TAM BAĞIMSIZ YENİ BİR TÜRK DEVLETİ kurmak” düşüncesini gençlik yıllarından itibaren her aşaması düşünülmüş, araştırılmış, üzerinde oldukça tartışılmış bir plan olduğu anlaşılmaktadır. Bu plan, tüm imkansızlıklara, dirençlere rağmen aşama aşama “nasıl” uygulandığı ise “Nutuk”’un konusunu oluşturmaktadır.
America and the Making of Modern Turkey
Language: en
Pages: 288
Authors: Ali Erken
Categories: History
Type: BOOK - Published: 2018-03-30 - Publisher: Bloomsbury Publishing
After the fall of the Ottoman Empire, Mustafa Kemal Ataturk's government encouraged substantial American investment in education and aid. It was argued that Turkey needed the technical skills and wealth offered by American education, and so a series of American schools was set up across the country to educate the Turkish youth. Here, Ali Erken, in the first study of its kind, argues that these organizations had a huge impact on political and economic thought in Turkey - acting as a form of `soft power' for US national interests throughout the 20th Century. Robert College, originally a missionary school founded by US benefactors, has been responsible for educating two Turkish Prime Ministers, writers such as Orhan Pamuk and a huge number of influential economists, politicians and journalists. The end result of these American philanthropic efforts, Erken argues, was a consensus in the 1970s that the country must `westernize'. This mindset, and the opposition viewpoint it engendered, has come to define political struggle in modern Turkey - torn between a capitalist `modern' West and an Islamic `Ottoman' East. The book also reveals how and why the Rockefeller and Ford foundations funneled large amounts of money into Turkey post-1945, and undertook activities
Armenian genocide, Turkey and Europe
Language: de
Pages: 235
Authors: Hans-Lukas Kieser, Elmar Plozza
Categories: Armenian massacres, 1915-1923
Type: BOOK - Published: 2006 - Publisher:
Books about Armenian genocide, Turkey and Europe
İmparatorluktan Ulus devlete
Language: tr
Pages: 418
Authors: Nedim İpek
Categories: Hekim
Type: BOOK - Published: 2006 - Publisher:
Books about İmparatorluktan Ulus devlete