Turkluk Bilimine Genc Bakislar PDF Books

Download Turkluk Bilimine Genc Bakislar PDF books. Access full book title T Rkl K Bilimine Gen Bak Lar by Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER, the book also available in format PDF, EPUB, and Mobi Format, to read online books or download Turkluk Bilimine Genc Bakislar full books, Click Get Books for free access, and save it on your Kindle device, PC, phones or tablets.

T Rkl K Bilimine Gen Bak Lar

Turkluk Bilimine Genc Bakislar
Author: Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER
Publisher: Hiperlink Eğitim İletişim Yayın Gıda Sanayi ve Pazarlama Tic. Ltd. Şti.
ISBN: 6257339332
Size: 68.66 MB
Format: PDF, ePub, Docs
View: 1858
Get Books

Bu çalışmanın temelini, lisansüstü bir derste öğrencilerin yaptıkları araştırmalar teşkil etmektedir. Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programının dil şubesinde lisansüstü eğitim gören öğrencilerin Bilimsel Araştırma Metotları dersinde yaptıkları çalışmalar neticesinde ortaya çıkan metinlerin tekâmül ettirilerek yayımlanacak hâle getirilmesi fikri, ilmî teşebbüsün nihai hedeflerinden biri olan yayım aşamasına ulaşma şiarını esas alarak olgunlaşmıştır. Bu metinler, yine Erciyes Üniversitesinin başka programları ile yurt içi ve yurt dışında bulunan birtakım diğer üniversitelerin lisansüstü programlarında eğitim gören bazı öğrencilerin çalışmaları ile takviye edilmiştir. Bazı hocaların hem kendi öğrencilerinin hem de genel olarak bütün öğrencilerin yayın hayatına mümkün olduğu derecede geç başlamaları gerektiği eğilimini taşıdıklarının farkındayız. Dolayısıyla birçoklarının aklına ilk gelebilecek soru, lisansüstü öğrencilerle neden böyle bir işe girişildiğidir ve bu soru cevap verilmesi gereken bir sorudur. Bu sorunun birkaç cevabı vardır. Her şeyden önce, genç akademisyenlerin mesleki hayatlarının başlarında karşılaştıkları en büyük sorunlardan birinin ilmî metin oluşturma olduğu konusunda bir uzlaşma olduğu fikrindeyiz. Nitekim çalışmaların hakemlik sürecinde, hakemlerin böyle bir çalışmanın öğrencilerin akademik gelişmelerine sağlayacağı faydalar konusundaki müspet tenkitleri, bu fikrimizi pekiştirmiştir. İkinci olarak yayım aşamasına ulaşmamış bir akademik çalışma, araştırma esnasında tekâmül eden fikir ve bulgular umum akademik camia ile paylaşılmadığı takdirde, hem emek hem de fikir israfı olma tehlikesi ile karşı karşıyadır ki bu hem çalışmayı yapanın kendisi için hem de mensubu bulunduğu cemiyet için tahammül edilmemesi gereken bir durumdur. Böyle bir çalışmaya girişilmesinin üçüncü sebebi ise 2015 yılında Budapeşte’de gerçekleştirilen “Role of Religion in Turkic Culture” adlı sempozyum sırasında, günümüz Macar Türkolojisinin en önde gelen isimlerinden biri olan Prof. Dr. András RONÁ-TAS ile şahsım arasında cereyan eden bir sohbet esnasında sarf ettiği sözler olmuştur. Hoca, kendisinden Uluslararası Beşeri Bilimler ve Eğitim Dergisi (IJHE) için makale desteği isteğimize karşılık olarak “Ben öğrencilerimden her zaman üç şey isterim: yayın, yayın ve yayın” cevabını vermişti. Prof. Dr. Roná-Tas’ın bu cevabı, Türklük bilimi camiasının en köklü geleneklerinden birine sahip olan Macaristan’da, genç akademisyenlerin yetişmesinde yayına verilen ehemmiyetin yerini kavramama sebep oldu. Prof. Dr. Roná-Tas’ın bu yaklaşımının altında yatan amilleri anlamak zor değil. Zira lisansüstü eğitim aldığı yıllardan itibaren akademik metin oluşturma alışkınlığı edinmiş genç akademisyenler için, yukarıda sayılan ilk iki sebep de kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
Türklük Bilimine Genç Bakışlar
Language: tr
Pages: 287
Authors: Doç. Dr. Gökçe Yükselen PELER, Dr. Öğr. Üyesi Emrah BOZOK
Categories:
Type: BOOK - Published: 2021-03-07 - Publisher: Hiperlink Eğitim İletişim Yayın Gıda Sanayi ve Pazarlama Tic. Ltd. Şti.
Bu çalışmanın temelini, lisansüstü bir derste öğrencilerin yaptıkları araştırmalar teşkil etmektedir. Erciyes Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Yüksek Lisans Programının dil şubesinde lisansüstü eğitim gören öğrencilerin Bilimsel Araştırma Metotları dersinde yaptıkları çalışmalar neticesinde ortaya çıkan metinlerin tekâmül ettirilerek yayımlanacak hâle getirilmesi fikri, ilmî teşebbüsün nihai hedeflerinden biri olan yayım aşamasına ulaşma şiarını esas alarak olgunlaşmıştır. Bu metinler, yine Erciyes Üniversitesinin başka programları ile yurt içi ve yurt dışında bulunan birtakım diğer üniversitelerin lisansüstü programlarında eğitim gören bazı öğrencilerin çalışmaları ile takviye edilmiştir. Bazı hocaların hem kendi öğrencilerinin hem de genel olarak bütün öğrencilerin yayın hayatına mümkün olduğu derecede geç başlamaları gerektiği eğilimini taşıdıklarının farkındayız. Dolayısıyla birçoklarının aklına ilk gelebilecek soru, lisansüstü öğrencilerle neden böyle bir işe girişildiğidir ve bu soru cevap verilmesi gereken bir sorudur. Bu sorunun birkaç cevabı vardır. Her şeyden önce, genç akademisyenlerin mesleki hayatlarının başlarında karşılaştıkları en büyük sorunlardan birinin ilmî metin oluşturma olduğu konusunda bir uzlaşma olduğu fikrindeyiz. Nitekim çalışmaların hakemlik sürecinde, hakemlerin böyle bir çalışmanın öğrencilerin akademik gelişmelerine sağlayacağı faydalar konusundaki müspet tenkitleri, bu fikrimizi pekiştirmiştir. İkinci olarak yayım aşamasına ulaşmamış bir akademik çalışma, araştırma esnasında tekâmül eden fikir ve bulgular umum akademik camia ile paylaşılmadığı takdirde, hem emek hem de fikir israfı olma tehlikesi
Türklük bilimine genç bakışlar
Language: tr
Pages: 307
Authors: Gökçe Yükselen Peler
Categories:
Type: BOOK - Published: 2021 - Publisher:
Books about Türklük bilimine genç bakışlar
Cumhuriyet dönemine genç bakışlar
Language: tr
Pages: 640
Authors: Gürkan Doğan
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 2008 - Publisher:
Books about Cumhuriyet dönemine genç bakışlar
Die Nestorianer
Language: de
Pages: 208
Authors: Asahel Grant
Categories: Travel
Type: BOOK - Published: 2005-01-01 - Publisher: BoD – Books on Demand
Im November 1935 errichteten amerikanische Missionare in Urmiah im Nordwesten des Iran eine protestantische Mission. Sechs Jahre später veröffentlichte der dort arbeitende Arzt Asahel Grant (1807–1844) diese erste westliche Monographie über die assyrische Bevölkerung, die im Westen als „Nestorianer" bekannt waren. Erst wenige Jahre zuvor waren sie u.a. durch eine Veröffentlichung der beiden amerikanischen Missionare Smith und Dwight wiederentdeckt worden. Grants detaillierte Beschreibungen der assyrischen Stammesgemeinschaften, seine Besuche bei den Sippenoberhäuptern, Maliks (Königen bzw. Häuptlingen), Bischöfen und Patriarchen, seine Reisen von und nach Konstantinopel und zu den Yesiden-Gemeinschaften machen dieses Buch zu einer interessanten Lektüre. Grant gibt einen einzigartigen Augenzeugenbericht über ein Land, in dem Christen viele Jahrhunderte lang völlig unbeein¬flusst von der westlichen Zivilisation ihr galiläisches Aramä¬isch sowie ihre uralten Sitten und Bräuche bewahrt hatten.
Feministische Wissenschaftstheorie
Language: de
Pages: 299
Authors: Sandra G. Harding
Categories: Feminism
Type: BOOK - Published: 1990 - Publisher:
Books about Feministische Wissenschaftstheorie
Aus Sibirien
Language: de
Pages:
Authors: Vasiliĭ Vasilʹevich Radlov
Categories: Ethnology
Type: BOOK - Published: 1893 - Publisher:
Books about Aus Sibirien
Die satanischen Verse
Language: de
Pages: 720
Authors: Salman Rushdie
Categories: Fiction
Type: BOOK - Published: 2013-10-28 - Publisher: btb Verlag
Bejubelt und verdammt: Das Buch, das weltweit Aufsehen erregte Über der englischen Küste wird ein Flugzeug in die Luft gesprengt. Die einzigen Überlebenden dieses Terroranschlags sind Gibril Farishta und Saladin Chamcha, zwei indische Schauspieler, die buchstäblich vom Himmel fallen und wie durch ein Wunder unversehrt bleiben. Doch nach dem Absturz gehen seltsame Dinge mit ihnen vor: Der Muslim Gibril zeigt immer mehr Ähnlichkeit mit dem Erzengel Gabriel, während sich Saladin, der stets seine Herkunft verleugnete, zu einem Abbild des Teufels entwickelt. Doch das ist erst der Beginn einer überwältigenden Odysee zwischen Gut und Böse, zwischen Fantasie und Realität.
Osmanlı: Düşünce
Language: tr
Pages: 703
Authors: Güler Eren, Kemal Çiçek, Halil İnalcık, Cem Oğuz
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 1999 - Publisher: Yeni Turkiye Yaynlar
History of the Ottoman Empire.
Kutagu Bilig Yusuf Has Hacib
Language: de
Pages: 98
Authors: Yusuf Has Hacib
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 2016-04-25 - Publisher: Turk Dunyasi Vakfi
Kutadgu Bilig ist eines der bedeutendsten Werke der tUrkischen Literatur aus dem 11. Jahrhundert. Es gehOrt zu den Altesten tUrkischen literarischen Werken aus der islamischen Epoche. Verfasst wurde es von Yusuf Has HAcib wAhrend der Herrschaftsperiode der Karachaniden-Dynastie. In der Zeit der Karachaniden nahmen die TUrkInnen den Islam als offizielle Staatsreligion an. Die Zeit der Niederschrift des Kutadgu Bilig geht auf etwa ein Jahrhundert nach der Konvertierung zum Islam zurUck. Kutadgu Bilig wurde im Jahre 1069 niedergeschrieben. In acht Monaten stellte Yusuf Has HAcib sein Werk fertig. Yusuf Has HAcib widmete dieses Werk dem Ostlichen Karachaniden-Herrscher Ebu Ali Hasan bin SUleyman Arslan, der auch mit dem Namen TabgaC Ulu Bu ra Kara Han bekannt war. "
Fadis
Language: en
Pages: 134
Authors: Gülten Dayioglu
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 1984 - Publisher:
Books about Fadis