Zootekni PDF Books

Download Zootekni PDF books. Access full book title Zootekni by , the book also available in format PDF, EPUB, and Mobi Format, to read online books or download Zootekni full books, Click Get Books for free access, and save it on your Kindle device, PC, phones or tablets.

Zootekni

Zootekni
Author:
Publisher: Anadolu Universitesi
ISBN: 975492628X
Size: 79.10 MB
Format: PDF
View: 4558
Get Books


Zootekni
Language: tr
Pages:
Authors:
Categories:
Type: BOOK - Published: - Publisher: Anadolu Universitesi
Books about Zootekni
Deutsch-türkische Agrarforschung / Türk-Alman Tarimsal Arastirma
Language: de
Pages: 332
Authors:
Categories: Science
Type: BOOK - Published: 2004-12-18 - Publisher: Cuvillier Verlag
Nachhaltigkeit ist in der Diskussion um die Entwicklung des Landbaus weltweit zu einem Schlüsselthema geworden. Die Landwirtschaft als ein Wirtschaftszweig, der sich auf die großflächige Nutzung der natürlichen Ressourcen stützt und den Zustand der Ressourcen durch Bewirtschaftung verändert, wird von der Öffentlichkeit kritisiert und als nicht nachhaltig wirtschaftend erachtet. Analysen von Agrar- und Umweltwissenschaftlern belegen, dass die Landwirtschaft oftmals so wirtschaftet, dass die natürlichen Grundlagen, die biotischen und abiotischen Umweltgüter, nicht geschont werden und dass die Versorgung der Bevölkerung mit Nahrungsmitteln und die Rentabilität der Agrarproduktion in vielen Fällen nicht gewährleistet ist. Mit dem Konzept der Nachhaltigkeit wird versucht, diesen Problemen zu begegnen. Eine Produktion wird als 'nachhaltig' bezeichnet, wenn sie die Bedürfnisse der Menschen zu erfüllen vermag, ohne dass dadurch die Möglichkeiten zukünftiger Generationen, ihre Bedürfnisse zu befriedigen, eingeschränkt werden.
Membership Directory of the Association
Language: en
Pages:
Authors: World's Poultry Science Association
Categories: Poultry
Type: BOOK - Published: 2001 - Publisher:
Books about Membership Directory of the Association
Prospects for a sustainable dairy sector in the Mediterranean
Language: en
Pages: 456
Authors: M. Djemali, M. Guellouz
Categories: Dairy engineering
Type: BOOK - Published: 2002-12-01 - Publisher: Wageningen Academic Publishers
Dairy products have always constituted an essential component in the Mediterranean diet. In addition to their nutritional values, they represent also a part of the cultural heritage of the people. Prospects for a sustainable dairy sector in the Mediterranean, preconditions for its development and the future consumers' demand were some of the issues covered by the papers presented at the EAAP - CIHEAM - FAO Mediterranean symposium. It was organised by the Tunisian Office for Livestock and Pastures and the National Agronomic Research Institute and sustained by the Government of Tunisia, FAO, ICAR and CIRVAL. Over 280 participants from 25 countries participated. The symposium identified a variety of technically viable and scientifically sound policy options and defined the main fields requiring further scientific research and the development of new sustainable technologies. The available technologies to address intensive, semi intensive and extensive production systems and the existing institutional framework (research, education, extension systems, organisation of the sector), although requiring continuous adjustments and improvements, have proved to be in a position to meet a variety of demands and challenges. In this respect, the Symposium called for an increase in research for the semi-intensive farming systems in the South and emerging issues resulting
Endüstriyel Simbiyoz Ve Temiz Üretim (Sürdürülebilir Üretim) Ar-Ge Proje Pazarı
Language: tr
Pages: 29
Authors: M. Djemali, M. Guellouz
Categories: Dairy engineering
Type: BOOK - Published: 2013-04-11 - Publisher: Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)
Books about Endüstriyel Simbiyoz Ve Temiz Üretim (Sürdürülebilir Üretim) Ar-Ge Proje Pazarı
Türk kültürü araştırmaları
Language: tr
Pages:
Authors: M. Djemali, M. Guellouz
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 1987 - Publisher:
Books about Türk kültürü araştırmaları
Türk kültürü araștırmaları [yayınlayan] Türk Kültürünü Araștırma Enstitüsü
Language: tr
Pages:
Authors: M. Djemali, M. Guellouz
Categories: Turkey
Type: BOOK - Published: 1987 - Publisher:
Books about Türk kültürü araștırmaları [yayınlayan] Türk Kültürünü Araștırma Enstitüsü
Bolvadin Araştırmaları
Language: tr
Pages: 2870
Authors: Mustafa GÜLER, Cantürk KAYAHAN
Categories: Education
Type: BOOK - Published: 2018-12-29 - Publisher: Eğitim Yayınevi
Books about Bolvadin Araştırmaları
Arı Ürünleri ve Sağlık
Language: tr
Pages: 220
Authors: Dr. Eren Akçiçek, Banu Yücel
Categories: Health & Fitness
Type: BOOK - Published: - Publisher: Ü Yayınları
Tematik sağlık üniversitesi olarak kurulduğu 2010 yılından itibaren sadece üniversite öğrencilerine değil, gerek halka gerek akademisyenlere yönelik sağlık temalı sempozyum, çalıştay, kongre vb formatlarda birçok etkinlik düzenlemiştir. Her yıl en az üç büyük sağlık sempozyumu ile halkın sağlık alanında bilinçlenmesi hedeflenirken aynı konularda çalışan akademisyenlerin de bir araya gelmesi sağlanmaktadır. 16-17 Ekim 2014 tarihlerinde düzenlenen Apiterapi Arı Ürünleri ve Sağlık Sempozyumu da çok başarılı olarak beklenenden fazla ilgiyle Üniversitede gerçekleştirilmiştir. Ülkemizde son yıllarda Yenilikçilik ve Girişimcilik konusunda üniversitelerin göstermiş oldukları gayrete katkı sağlayarak; ulusal basına da yansımış olan akademik heyecan, sempozyum sonrası bilimsel ve sosyal çalışmalara da dönüşmüş, halkta da Apiterapi hakkında farkındalık artmıştır. Sempozyumun içeriğinin daha geniş kitlelere ulaşması adına hazırlanan bu kitap, Üniversite Yayınlarında da bir ilki gerçekleştirmiştir. Böylece söz uçar yazı kalır prensibine uygun olarak ileride gerçekleşecek akademik çalışmalara kaynaklık edecek, Apiterapi alanında faaliyet gösteren firmalara başvuru kaynağı olacak, halkımızın da bu alanda sınırlı sayıda olan kaynaklara ilave olarak bilgi alabileceği bir kitap ortaya çıkmış oldu. Bu sempozyumun düzenlenmesinde ve hazırlanmasında emeği geçen başta Sürekli Eğitim Merkezi Müdürü Ömer Özkaya, Sempozyum başkanları ve kitabın editörleri Yrd. Doç. Dr. Eren Akçiçek ve Prof. Dr. Banu Yücel’e ve burada adını sayamadığım organizasyon üyeleri ve katılımcılara teşekkürü bir borç bilirim.
Characterization of Small Ruminant Breeds in West Asia and North Africa: West Asia
Language: en
Pages:
Authors: Dr. Eren Akçiçek, Banu Yücel
Categories: Goat breeds
Type: BOOK - Published: 2005 - Publisher:
Books about Characterization of Small Ruminant Breeds in West Asia and North Africa: West Asia